gulcan gulcan October 17, 2018 No Comments

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Tanzanya Pazarına Giriyor

 

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), sektör ihracat pazarını genişletmek, ihracat çıtasını yükseltmek amacı ile hazırladığı aksiyon planlarını hayata geçiriyor. Önce Şili ve Arjantin ziyareti ile Güney Amerika pazarına giren İSİB, 22 Ekim’de Tanzanya’ya 44 kişilik bir heyet ile çıkarma yapacak.

2 günlük ziyarette Tanzanyalı kamu ve sektör yetkilileri ile bire bir görüşmeler yapacak olan heyet, sektör hakkında da bilgilendirici seminerler verecek.

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet ŞANAL, sektörün ihracatta son 7 yılda çok yol kat ettiğini, önümüzdeki süreçlerde de gidilmeyen pazarlarda yer almayı hedeflediklerini söyledi. Bu kapsamda önce Şili ve Arjantin ile başlayan ticari heyet programlarının Tanzanya ile devam ettiğini sonrasında da Lübnan, Mısır ve Kolombiya’ya heyet düzenleyeceklerini ifade eden Şanal, “ Ticari heyet organizasyonlarına ağırlık vereceğiz. Sektörümüzün ihracat yolculuğunda rotamızı belirledik. Önümüzdeki yıl yaklaşık 10 ülkede fuar ve ticaret heyetlerimizle yer alacağız. İhracat yapmanın, global pazarlarda mümkün olduğunca güçlü olabilmenin önemini kavradık. Sektörümüzün Avrupa pazarlarında yakaladığı başarıyı yeni pazarlarda da elde etmek için var gücümüzle çalışacağız. Yönetim kurulumuz, üyelerimizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda en verimli Pazar araştırmalarını yapmak için yola çıktı. Birlik ve beraberlik içinde dünya pazarlarında hak ettiğimiz payı ve yeri alacağız” diye konuştu.

gulcan gulcan October 16, 2018 No Comments

Ege Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Necdet BUDAK’ı Ziyaret Ettik

Derneğimizi temsilen bugün, Yönetim Kurulu Başkanı Hakan SEMERCİ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Güray KORUN, Yönetim Kurulu Üyesi A. Sait GÜRSÖZ, EHİS LAB Proje Koordinatörü Ayşegül SEVER MENKÜ, Yayın Kurulumuzdaki Ege Üniversitesi akademisyenlerimiz Prof. Dr. Ali GÜNGÖR, Doç. Dr. Orhan EKREN ve Öğretim Görevlisi İbrahim KARAÇAYLI’ nın katılımıyla Ege Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Necdet BUDAK’ ı ziyaret ettik. İlgili ziyarette derneğimiz ve EHİS LAB projemiz ile ilgili bilgi verildi.

gulcan gulcan October 3, 2018 No Comments

Üyemiz Cantek A.Ş.’yi Ziyaret Ettik

ESSİAD üye ziyaret programı çerçevesinde; Yönetim Kurulu Başkanı Hakan SEMERCİ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Güray KORUN, Yönetim Kurulu Üyesi Serhan GÜNDOĞAR ve EHİS LAB Proje Koordinatörü Ayşegül SEVER MENKÜ’nün katılımıyla Cantek A.Ş Genel Müdürü Hakan Can KARACA’ yı ziyaret ettik. İlgili ziyarette yürütmüş olduğumuz faaliyetler ve projelerimiz hakkında görüş alışverişinde bulunurken, fabrika turuyla ürün ve sistemleri ile ilgili bilgi sahibi olundu.

gulcan gulcan September 27, 2018 No Comments

Barlas Soğutma A.Ş’ye Teknik Gezi Düzenledik

Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin mesleki eğitimde eğitimcinin niteliğini artırmak ve nitelikli teknik elemanın yetiştirilmesini desteklemek amacıyla Türkiye genelindeki Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı öğretmenleri için düzenlediği Temel İklimlendirme Sistemleri Kursu kapsamında, 15 öğretmenimiz ile birlikte üyelerimizden Barlas Soğutma firmasına teknik gezi düzenledik. İlgili geziye Çınarlı MTAL’ı temsilen Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı öğretmeni Fevzi BALKAN ve derneğimizi temsilen EHİS LAB proje koordinatörü Ayşegül SEVER MENKÜ katıldı. Barlas Soğutma A.Ş. genel müdürü ve ESSİAD yönetim kurulu üyemiz Ömer BARLAS’a desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

gulcan gulcan September 25, 2018 No Comments

TTMD ve MMO İzmir Şubesi ile Birlikte Yenilenebilir Enerjiyle İklimlendirme Semineri Düzenledik

No Images found.

22 Eylül 2018 tarihinde; TTMD, ESSİAD ve MMO İzmir Şubesi ortaklığında, “Yenilenebilir Enerjiyle İklimlendirme” konulu seminer gerçekleştirildi. İzmir Tepekule Kongre Merkezi Akdeniz Salonu’ndaki etkinliğe, Konuşmacı olarak Prof. Dr. Günnur KOÇAR, Prof. Dr. Birol KILKIŞ, Prof. Dr. Bülent YEŞİLATA ve Prof. Dr. Halime PAKSOY katılırken Seminer Moderatörlüğünü Dr. Kemal Gani BAYRAKTAR yaptı.

gulcan gulcan September 25, 2018 No Comments

İZKA Destekli EHİS LAB Akredite Test ve Analiz Merkezi ESSİAD Tarafından Kuruluyor

 

 

 

 

 

 

 

İZKA Destekli EHİS LAB Akredite Test ve Analiz Merkezi  ESSİAD Tarafından Kuruluyor

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Güdümlü Proje Desteği ile Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ESSİAD) öncülüğünde Tire Organize Sanayi Bölgesi’ne İklimlendirme Laboratuvarı kuruluyor. Kısa süre içinde yatırım çalışmalarına başlayacak olan Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Cihazları Sektör Laboratuvarı, EHİS LAB Akredite Test ve Analiz Merkezi için bilgilendirme toplantısı Tepekule Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Sektör ürünlerinin kapasite, performans, gürültü ve elektriksel güvenlik testlerini tek çatı altında gerçekleştirecek EHİS LAB hakkındaki toplantıya İZKA Genel Sekteri Dr. Mehmet YAVUZ, ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan SEMERCİ, EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin DÖNMEZ, Tire OSB Müteşebbis Heyet Başkanı Metin AKDAŞ, İklimlendirme Sanayi İhracatçılar Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet ŞANAL ile sektör dernekleri temsilcileri ve dernek üyeleri katıldı.

İZKA desteği

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Dr. Mehmet YAVUZ İZKA Güdümlü Proje desteği kapsamında hayata geçecek olan laboratuvarın ülkeye önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. Endüstriyel havalandırma, iklimlendirme ve soğutma cihazları sektörünün İzmir’de kümelenme potansiyeli en yüksek sektör olarak belirlediklerinin altını çizen Yavuz, bu laboratuvarın ülkeye kazandırılmasında pay sahibi oldukları için gururlandıklarını ifade etti.

Türkiye’de ilk olacak

Toplantıda konuşan ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan SEMERCİ sektörün büyük bir ihtiyacını karşılayacak olan EHİS LAB Akredite Test ve Analiz Merkezi kurma görevini Türkiye İklimlendirme sektörünün desteğini alarak üstlendiklerini söyledi. Tire OSB’de kendilerine tahsis edilen 5 bin metrekare alanda kurulacak ve Türkiye’de bu kapasitede ilk olacak EHİS LAB sayesinde, sektör firmalarının artık ürünlerini yurt dışında test etmek zorunda kalmayacağını açıklayan Semerci, “Bu sayede ürün testleri için harcanan milyonlarca Liranın ülke içinde kalması sağlanırken üretim de teşvik edilmiş olacak. Laboratuvar ile teçhizat ve bilgi birikimi bakımından daha da gelişecek sektör teknoloji üreten bir yapıya kavuşup ihracat kapasitesinin artması ile Türkiye’ye daha çok ekonomik katkı sağlayacak” dedi.

gulcan gulcan July 16, 2018 No Comments

Üyemiz Kliterm Firmasının Arçelik Bayi Açılışına Katıldık

Derneğimiz üyelerinden Kliterm Mühendislik firma sahibi Ali BÜYÜKYILDIZ’ın 03.07.2018 tarihinde gerçekleşen Arçelik Altındağ Bayi açılışına ESSİAD Yönetim Kurulu olarak katıldık. Açılışa Arçelik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Can DİNÇER de katıldı. Kendilerine yeni iş yerlerinin hayırlı olmasını temenni eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

gulcan gulcan June 27, 2018 No Comments

Şirketler Nasıl Değerlenir, Şirket Değeri Nasıl Arttırılır? Semineri

26.06.2018 tarihinde Haluk SELVİ’nin sunumuyla, ‘’Şirketler Nasıl Değerlenir, Şirket Değeri Nasıl Arttırılır?’’ semineri düzenlendi. ESSİAD Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde yoğun katılımla gerçekleştirilen seminerde; Şirketlerde Stratejik Yönetim ve Önemi, Maliyet Düşürme ve Şirketlerde Karlı Büyüme, Şirket Değeri, Şirket Değerleme Yöntemleri, Ulusal ve Uluslararası Ortaklıklar ve Birleşmeler Nasıl Yapılır? konularına değinilirken, gerçek hayattan örnekler verildi. Katılımcıların ilgiyle dinlediği seminerdeki değerli sunumları için Haluk SELVİ’ye çok teşekkür ederiz.

gulcan gulcan June 18, 2018 No Comments

ESSIAD artık Instagram’da !

 

ESSIAD artık ”essiad.dernek” kullanıcı adıyla  haber ve faaliyetlerini İnstagram’dan da paylaşmaya devam edecek. 

gulcan gulcan May 30, 2018 No Comments

Hijyenik Klima Santrali Eğitimi Gerçekleştirdik

ESSİAD Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde, 30.05.2018 tarihinde RD Grup Kemal KILIÇ’ın sunumuyla DIN 1946-4’e Uygun Hijyenik Klima Santrali Eğitimi düzenlendi. Katılımcılarımız eğitimde; Hijyenik santral tanımı, İlgili standartlar, DIN 1946-4’e uygun klima santralı tasarımında uyulması gerekli kurallar, Uygun komponentlerin seçimi, Komponetler için gerekli rapor ve sertifikalar, Bakım ve temizlik kuralları konularında bilgilendirildi. Değerli sunumları için Kemal KILIÇ’a çok teşekkür ederiz.