Yorum yapılmamış

Dünya Çevre günü kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın düzenlediği “Çevre” Sektör Buluşma Günleri İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirildi. İzmir Vali Yardımcısı Hüseyin DEMIRCİLER, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer YILMAZ, Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı ve Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Işılay SAYGIN, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin VARAN, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Erhan BEY, ESSİAD Genel Sekreteri Aylin GEL ve sektör temsilcileri katıldı.

Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Kalkınma Ajansı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası temsilcilerinden oluşan düzenleme komisyonunun da destek verdiği ve çevre sektörüne hizmet edenler ile hizmet alanların bir araya getirilmesinin amaçlandığı etkinliğe vakıflar, laboratuvarlar, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, çevre korumayı üretiminde binaların yerleştirmiş olan firmalar katıldı.

Etkinliğin 2. günü gerçekleştirilen panele katılan İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği temsilcileri sunumlarında yeşil iklim değerlerine, binalarda enerji verimliliği kitabını tanıttı ve CEDBİK konut sertifikasını tanıttı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Süper Kent Projesi”ninde tanıtıldığı etkinlikte dayanıklı şehirler için binadan yerleşime bütünsel tasarımla verimli, sürdürülebilir yapılaşmanın gerekli olduğu vurgulandı. Ayrıca sektör firmalarının yer aldığı Çevre Sektör Buluşması Fuarı da gerçekleştirildi.