Yorum yapılmamış

Üye ziyaretlerimiz kapsamında Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL, derneğimizin değerli üyelerinden Delta Klima – Sayın Metin OSMANOĞLU ve Ref Isı – Sayın İbrahim İŞBİLEN’i 21 Mayıs 2012 tarihinde ziyaret etmiştir.

Delta Klima firmamız ile ilgili detaylı bilgiler veren Sayın Osmanoğlu, firmalarının 1994 yılında kurulan bir aile şirketi olarak başladığını ve şu anda firma kapsamında 30 kişi çalışmakta olduğunu belirtmiştir.

İzmir’in sayılı ve prestjili yapılarından olan Folkart, Kavuklar, Megapol gibi projelerde yer alan Delta Klima, zamanında yurtdışında çok iş yaptıklarını ancak hedeflerini yurtiçi pazar olarak belirlediklerini bunun nedeninin de rekabet ve riskin yüksekliği olduğunu iletmiştir.

 

Ref Isı firmamız hakkında bilgi veren Sayın İbrahim İŞBİLEN, firmalarının 1987 yılında kurulan taahhüt ve imalat firması olduğunu ve imalatlarını genellikle özel dizayna dayalı “terzi işi” şeklinde gerçekleştirdiklerini belirtmiştir. Geçmiş tarihlerde MMO bünyesinde soğutma teknisyeni yetiştirme kurslarında görev alan Sayın İşbilen, bu kursların tekrarında fayda gördüğünü açıklamıştır. Ticari tip klima cihazlarında “Türkiye olarak kendi şartnamemizi hazırlamalıyız, uluslararası arenada dikkate alınan şartnameler genellikle Amerikan ve onun teknolojik sahada takipçisi olan ülkelerin şartnameleridir ve bunlar maalesef “ucuz enerji” kriterlerine göre hazırlanmıştır, bizim gibi pahalı enerji kullanan ülkeler için uygun değildir” diyerek standartlar konusunda görüşlerini aktaran Sayın İşbilen, bu konuda, “TSE-EN yerine TSE-TR oluşmalı ve ithalatçı-imalatçı için şart koşulmalıdır. Bir çok dış imalatçının Türkiye pazarına gönderdiği ürünlerde belirlediği sıcaklık aralıklarını ülke enerji fiyatlarının dikkate almadan belirlenmiş olması yüksek enerji tüketimlerine neden olmaktadır. Bu ürünlere kendi standardımızı koyduğumuz şekilde bunun önüne geçilebilecektir.” diyerek sözlerini sonlandırmıştır.