Yorum yapılmamış

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ender YORGANCILAR, Derneğimizin Bayraklı Hilton Garden Inn Otelde 24.11.2015 tarihinde gerçekleştirdiği Öğle Buluşmasının konuğu oldu. ‘Seçim Sonrası Ülkemizin Öncelikleri’ başlıklı konuşmasında güncel ekonomik konuları değerlendiren Yorgancılar, “Ülkemizin önünde güvenlik riski, ekonomik risk ve ayrışma riski olmak üzere 3 büyük risk var. Bu riskleri bertaraf etmeli ve sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmeliyiz” dedi. Türkiye’nin güçlü ekonomi için gerçekleştirdiği makro reformların başarısına değinen Yorgancılar, “Bu yapısal reformları destekleyecek bazı mikro reformları da bir an önce hayata geçirmeliyiz” diye konuştu. Genel işsizlik oranının yüzde 10.1, genç işsizlik oranının yüzde 18.3 olarak açıklandığını, yıl sonu büyüme beklentisinin ise yüzde 2.8 olarak gerçekleşmesinin beklendiğini ifade eden Yorgancılar, “Bu büyüme oranı ile işsizlik meselesini çözebilmemiz mümkün değil. İşsizlik sorununun çözümü için yüzde 5 ve üzeri sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmemiz gerek. Üretim yoksa kalkınmak hayaldir, üretim yoksa işsizliğe çözüm bulmak hayaldir” dedi.

Konuşmasında ABD’nin Pasifik ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında imzalanması gündemde olan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasına da değinen Yorgancılar şöyle devam etti, “Dünya milli gelirinin yüzde 47’si ve küresel doğrudan yatırımların da yaklaşık yüzde 70’ini oluşturan bu sistemin dışında kalma tehlikesi ile karşı karşıyayız. Böyle bir eşitsizlik olmaz. Serbest ticaret anlaşmaları geleceğimizi çok etkiliyor. Yapılan hesaplara göre ihracattaki kaybımız 40 milyar doları bulabilir.”

Üyelerimizin asgari ücretin bin 300 liraya yükseltilmesi ve işverene yükü ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Yorgancılar, “Asgari ücretin yanı sıra kıdem tazminatı, zorunlu mesleklerin işverene yükü, taşeron sistemi ve esnek çalışma gibi konuları da konuşmalıyız. Asgari ücret çalışma hayatındaki konulardan sadece bir tanesi. Sadece asgari ücrette yapılacak bir düzenleme yeterli olmayacaktır. ” yanıtını verdi.