Yorum yapılmamış

AB ve Türkiye Arasında Sivil Toplum Diyalogu – IV Hibe Programı kapsamında gerçekleştirilen “Geleceğe Değer Katmak Projesi çalışmalarına  Aralık ayında İtalya’nın Casale Monferrato kentinde gerçekleştirilen İkinci Kavramsallaştırma Toplantısı ile devam etti. Yaklaşık üçte biri tamamlanan ve 15 ay süresi olan Proje kapsamında ” İzmir ve Piedmont (İtalya) Bölgeleri arasında bölgesel politika ve ekonomik kalkınma modelleri üzerine karşılıklı anlayış ve işbirliğini geliştirmek hedeflenmekte. Proje, İZKA ve Lamoro Kalkınma Ajansı arasında kümelenme ve değer zinciri geliştirme alanlarında tecrübe paylaşımı ve birlikte kapasite oluşturulmasına dayanan uzun dönemli bir işbirliği ilişkisi kurulması amacıyla tasarlandı.

Aralık ayında Casale Monferrato’da devam eden proje çalışmaları, Casale Monferrato Belediye Başkanı’nın İZKA Genel Sekreteri Mustafa HARPUTLU başkanlığındaki İzmir Heyetini kabul ettiği sıcak bir hoşgeldin töreni ile başladı. Tören sonrasındaki toplantı Proje Koordinatörünün değerlendirmeleri ile devam etti.

İki gün boyunca, LAMORO Kalkınma Ajansı, İzmir Kalkınma Ajansı, ATF ve ESSİAD temsilcilerinden oluşan proje paydaşları 2017 yılında konu ile ilgili gerçekleşecek uluslararası konferans, değer zinciri analizi ve proje işleyişi konularını görüştü. Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında uluslararası bir konferansın Nisan ayının ikinci yarısında düzenlenmesine karar verildi. Konferansa ek olarak her iki bölge de de eş zamanlı olarak sanayi çapında bir değer zincir analizi yürütülmesi konusunda fikir birliğine varıldı. Proje ortakları son olarak projenin ilerleyişini değerlendirdikten sonra 2017 yılının Mart ayında tekrar Casale Monferrato’da buluşmaya karar verdi.