Yorum yapılmamış

 

İklimlendirme sektörünün en önemli projelerinden biri olan Uluslararası Endüstriyel Havalandırma İklimlendirme ve Soğutma Test ve Analiz Laboratuvarı (EHİS LAB) 2020 yılında Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde iklimlendirme sanayicisine hizmet vermeye başlayacak.

Proje yürütücülüğünü Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ESSİAD)’nin yaptığı ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından desteklenen EHİS LAB projesi için yapılan mutabakat toplantısında proje ortakları İklimlendirme Sanayi İhracatçı Birlikleri (İSİB), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), Ege Üniversitesi (EÜ), Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ) ve işletme şirketi olan EHİS LAB AŞ olarak açıklandı.

ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Semerci, iklimlendirme sektörünün laboratuvar projesini heyecanla beklediğini söyleyerek, 2019 yılı başında İZKA ile anlaşmanın imzalanacağını, 2020 yılında uluslararası test ve analiz laboratuvarını yerli ve yabancı iklimlendirme sanayicisinin hizmetine açacaklarını ifade etti. EHİS LAB ’da Türkiye’nin üretiminde lider olduğu fan coiller, klima santralleri, soğuk oda cihazları, split klima, soğuk ve donuk vitrin teşhir reyonları ve su soğutma gruplarının test edilebileceğini belirten Semerci, “EHİS LAB, İklimlendirme sektöründeki haksız rekabetin önlenmesi ve etkin piyasa denetiminin sağlanmasına yönelik katkı sağlayacak. Sektörün uluslararası rekabet yeteneğini geliştirecek. Sektör firmalarının bağımsız kalite, performans, test ve analiz beklentilerini karşılayarak ihraç pazarlarında kolay kabullerini sağlayacak. AR-GE ve yenilikçilik çalışmaları için ortam oluşturacak. Sektörünün rekabetçilik seviyesini artırarak, uluslararası alanda kaliteli ürünler üreten itibarlı bir isme sahip olmasını sağlayacak” diye konuştu.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal da 1100 üyesi ile Türkiye ihracatının önemli aktörlerinden biri olan İSİB’in EHİS LAB projesine başından beri destek verdiğini ve proje ortağı olduğunu ifade ederek, laboratuvarın iklimlendirme ihracatçısının uluslararası pazarlarda rekabet üstünlüğü sağlamasında önemli bir rol alacağını vurguladı. EHİS LAB ’ın uluslararası akredite bir tesis olacağına dikkat çeken Şanal, iklimlendirme ürünlerinin Türkiye’de test ve analiz edilebilecek olmasının Türkiye açısından da önemli bir eksiğin giderilmesini sağlayacağını vurguladı. Şanal, laboratuvarın 2020 yılında devreye alınması için her kesimin destek vermesi gerektiğini söyledi.  

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Üyesi Metin Akdaş da iklimlendirme sanayisinin bölgede yoğun ve aktif bir rol aldığını ifade ederek, “Ülkemiz ve sektörümüzün güçlü olabilmesi için üretim ve ihracat yapmamız şart. Son dönemlerde ne kadar kırılgan bir yapıya sahip olduğumuzu gördük. Bu nedenle katma değerli üretime yönelmemiz gerekiyor, bu çerçevede EBSO olarak EHİS LAB projesinin ortağı olduk ve her zaman destek olacağız” dedi.

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yönet de EHİS LAB ’ın sektörde düzenleyici bir rol üstleneceğini söyleyerek, “Sektörümüzdeki haksız rekabete engel olunacak, içimizdeki çürük elmaları ayıklayacak. Laboratuvar bağımsız bir yapıda olacak ve yanlış beyanlarda bulunmanın önüne geçecek. Sektörümüz ürünlerinin daha kaliteli olmasını ve yurt dışında daha iyi konumlarda olmamızı sağlayacak. Sürdürülebilir rekabetin önünü açacak. Bizler iklimlendirme sanayicisi olarak yurt dışındaki laboratuvarlarda ürünlerimizi test ettirmek zorundayız. Bu da ülkemiz için büyük miktarda döviz kaybı demek. Laboratuvarımız hayata geçtiğinde ülkemize döviz kazandıracak” dedi.

Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı (ISKAV) Başkanı Metin Duruk bu projenin hayata geçmesi ile birlikte bölgede yoğun bir talep ile karşılaşacaklarını söyleyerek EHİS LAB ’ın, bölgede önemli bir güç olacağını ifade etti. İklimlendirme sektörünün bugün Avrupa’nın üretim merkezi konumunda olduğunu belirten Duruk, EHİS LAB ’ın sürdürülebilir bir sanayi gelişimi için de önemli bir nokta olacağını kaydetti. Duruk, ISKAV olarak projeye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ) Müdürü Galip Kılınç EHİS LAB projesinin TOSBİ için de heyecan verici olduğunu söyleyerek böyle bir yatırımın bölgede düşünülmesinin önemli olduğunu ifade etti. Kılınç projenin hayata geçmesi için ellerinden gelen tüm desteği vereceklerini vurguladı.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Planlama ve Programlama Koordinasyon Birim Başkanı Dr. Saygın Can Oğuz ise, İZKA’nin sürdürülebilir bir büyüme için çalıştığını söyleyerek, Güdümlü Proje’ler kapsamında destek verdikleri EHİS LAB projesinin toplam maliyetinin yüzde 75’ini karşılayacaklarını ifade etti.