Yorum yapılmamış

ESSİAD tarafından yürütülen ve T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın 2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabet Yeteneğinin Geliştirilmesi Tebliği kapsamında desteklenen Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme, Soğutma (EHİS) Kümesinin İhracat Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında 17-20 Ekim 2016 tarihleri arasında İran Yurtdışı Ticaret Heyeti organizasyonu düzenlendi. Heyete katılan ESSİAD üyeleri İran HVAC-R sektörü ile yapılabilecek işbirliği fırsatlarını değerlendirdi.

UR-GE faaliyetlerine hız kesmeden devam eden ESSİAD, yurt dışı ticari heyetlerinin ilki olan İran Ticari Heyeti’ni 17-20 Ekim tarihlerinde proje katılımcısı üyelerinden Ak-Maks , Aksal, Dinamik Isı, Eneko, Ema, Emsaş, Ekofin, Terkan ve İmbat ile ESSİAD Genel Sekreteri Aylin GEL ve Kurumsal İletişim ve Muhasebe Sorumlusu Gamze AKÇAY’ın katılımı ile gerçekleştirdi.

Heyetin ilk günü İran Türkiye Ticaret Müsteşarlığı ziyaret edildi ve EHİS kümesinin tanıtımı yapılarak İran Ticaret Müşaviri Sayın Cengiz GÜRSEL ile toplantı gerçekleştirildi. İran’ın genel ekonomik ve ticari hayatı hakkında bilgi alışverişinin yapıldığı toplantıda sektörümüze ilişkin işbirliği fırsatları hakkında görüşüldü.

Program kapsamında 15. İRAN HVAC-R Fuarını da ziyaret eden heyet, fuar alanında İklimlendirme Sanayi İhracat Birliği (İSİB) standında İran’lı iş adamları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. ESSİAD’ı temsilen Aylin GEL ve Gamze AKÇAY 15. İran HVAC-R fuarına stantlı katılım gösteren üyelerimizden KLS, ACS, İmeksan, Cantek ve Üntes yetkililerini ziyaret etti.

Bir diğer önemli toplantı ise, İran’ın en önemli derneklerinden olan ICCAIR (İran Müşavirler ve Taahhütçüler Derneği) ile gerçekleşti. İklimlendirmeden inşaat sektörüne, elektrik-elektronik sektöründen tesisat mühendislerine kadar oldukça geniş bir alanda faaliyette bulunan derneğin genel merkezinde gerçekleşen toplantıda ESSİAD Genel Sekreteri Aylin GEL, derneğimizin ve EHİS kümesinin tanıtımını içeren bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantıda dernek faaliyetleri hakkında bilgi aktararan ICCAIR Genel Sekreteri Dr. M. GHARAVI İran ile Türkiye arasında yapılacak olan iş birliklerinin her iki ülkenin de ekonomisine katkı sağlayacağını, bununla beraber İran’lı iş adamlarının tek yönlü ticarete sıcak bakmadıklarını, ülkelerine yapılacak olan yatırımlara ise açık olduklarını bildirdi.

Başarı ile düzenlenen heyet organizasyonu sonrasında ihracat kapasitesini arttırmaya yönelik olarak Moskova ve Gürcistan pazarlarına heyet çalışmaları başlamıştır.