Yorum yapılmamış

İSKİD İklimlendirme Sektörü ile Ege Bölgesi Mühendislik Fakültelerini Bir Araya Getirdi

Türkiye iklimlendirme sektörünün geleceğine yön verecek nitelikli iş gücünü ve bu gücün sürdürülebilirliğini sağlamak; geleceğin makina mühendislerine, iklimlendirme sektörünü “parlak bir kariyer fırsatı” olarak tanıtmak amacıyla düzenlenen İklimlendirme Sektörü Tanıtım Günü, 24 Ekim 2017 tarihinde TMMOB Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde İSKİD organizasyonunda gerçekleşti. 

ESSİAD’ı temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Hakan SEMERCİ ve Genel Sekreter Aylin GEL’in katıldığı, Ege Bölgesi’ndeki 12 mühendislik fakültesinden yaklaşık 500 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen etkinliğe, 9 Eylül Üniversitesi Makina ve Endüstri; Ege Üniversitesi Makina; İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Makina; Yaşar Üniversitesi Makina ve Enerji Sistemleri; Celal Bayar Üniversitesi Makina ve Endüstri; Adnan Menderes Üniversitesi Makina; Balıkesir Üniversitesi Makina ve Endüstri; Uşak Üniversitesi Makina ve Pamukkale Üniversitesi Makina Mühendisliği öğrencileri katılım sağladı.

İki bölüm olarak gerçekleşen etkinliğin birinci bölümünde İSKİD Üyelerinin kurmuş olduğu stantları gezen öğrenciler, firmalar ve istihdam olanakları hakkında bilgi aldı, staj ve iş başvurularında bulundular. Etkinliğin ikinci bölümünde, sektörün duayenlerinden mühendislik ve sektör hakkında tecrübelerini dinleme fırsatı buldular. 

Moderatör Yavuz SEÇKİN’in eğlenceli show ve sunumunun ardından İSKİD Başkanı Taner YÖNET, sektörün dünü, bugünü ve geleceği hakkında bilgiler verdi. Yönet’ten sonra sırasıyla Prof. Dr. Yunus Ali Çengel “İklimlendirme Sektöründe İnovasyon”; GMD Mühendislik’ten Orhan GÜRSON “İklimlendirme Sektöründe Tasarımcı Olmak”; ESSİAD Üyelerinden HB Mekanik Hakan BULGUN “Mekanik Tesisat Proje Uygulamaları” konularında bilgi ve deneyimlerini aktardılar. Sektörün önde gelen firmalarından ALDAĞ A.Ş. Bölgeler Satış Koordinatörü Doruk OFLAZ, Bosch Termoteknik Pazarlama Direktörü Ali AKTAŞ ve İnsan Kaynakları Sorumlusu Tuğçe ÖZ, söz alarak firmaları ve istihdam olanakları hakkında önemli bilgiler verdiler.

Etkinlik süresince öğrenciler, #iskidizmirde hashtagi ile twitter üzerinden seminere interaktif katılım sağlayarak görüş ve sorularını paylaştılar. Program sonunda hashtag’te en çok paylaşım yapan öğrencilere Prof. Dr. Yunus Ali Çengel’in TERMODİNAMİK kitabı hediye edildi.

Katılım sağlayamayan öğrenciler ve İSKİD Üyeleri için www.iskid.org.tr web sitesinden canlı olarak yayınlanan etkinlik; başta İSKİD ve İSKİD üyeleri olmak üzere, ESSİAD üyelerinden Doğu İklimlendirme ve Form A.Ş.’nin gümüş sponsorluğu; Friterm, Karyer, MGT, Ode Yalıtım, Termokar, Üntes ve Venco’nun bronz sponsorlukları ile gerçekleşti.