Yorum yapılmamış

 

 

 

 

 

 

 

İZKA Destekli EHİS LAB Akredite Test ve Analiz Merkezi  ESSİAD Tarafından Kuruluyor

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Güdümlü Proje Desteği ile Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ESSİAD) öncülüğünde Tire Organize Sanayi Bölgesi’ne İklimlendirme Laboratuvarı kuruluyor. Kısa süre içinde yatırım çalışmalarına başlayacak olan Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Cihazları Sektör Laboratuvarı, EHİS LAB Akredite Test ve Analiz Merkezi için bilgilendirme toplantısı Tepekule Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Sektör ürünlerinin kapasite, performans, gürültü ve elektriksel güvenlik testlerini tek çatı altında gerçekleştirecek EHİS LAB hakkındaki toplantıya İZKA Genel Sekteri Dr. Mehmet YAVUZ, ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan SEMERCİ, EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin DÖNMEZ, Tire OSB Müteşebbis Heyet Başkanı Metin AKDAŞ, İklimlendirme Sanayi İhracatçılar Birliği (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet ŞANAL ile sektör dernekleri temsilcileri ve dernek üyeleri katıldı.

İZKA desteği

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Dr. Mehmet YAVUZ İZKA Güdümlü Proje desteği kapsamında hayata geçecek olan laboratuvarın ülkeye önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. Endüstriyel havalandırma, iklimlendirme ve soğutma cihazları sektörünün İzmir’de kümelenme potansiyeli en yüksek sektör olarak belirlediklerinin altını çizen Yavuz, bu laboratuvarın ülkeye kazandırılmasında pay sahibi oldukları için gururlandıklarını ifade etti.

Türkiye’de ilk olacak

Toplantıda konuşan ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan SEMERCİ sektörün büyük bir ihtiyacını karşılayacak olan EHİS LAB Akredite Test ve Analiz Merkezi kurma görevini Türkiye İklimlendirme sektörünün desteğini alarak üstlendiklerini söyledi. Tire OSB’de kendilerine tahsis edilen 5 bin metrekare alanda kurulacak ve Türkiye’de bu kapasitede ilk olacak EHİS LAB sayesinde, sektör firmalarının artık ürünlerini yurt dışında test etmek zorunda kalmayacağını açıklayan Semerci, “Bu sayede ürün testleri için harcanan milyonlarca Liranın ülke içinde kalması sağlanırken üretim de teşvik edilmiş olacak. Laboratuvar ile teçhizat ve bilgi birikimi bakımından daha da gelişecek sektör teknoloji üreten bir yapıya kavuşup ihracat kapasitesinin artması ile Türkiye’ye daha çok ekonomik katkı sağlayacak” dedi.