Yorum yapılmamış

Gelişimini hızlı adımlarla sürdüren İzmir’in 4. devlet üniversitesi İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, “Sanayide Üniversite” konseptiyle çalışmalarına yoğun olarak devam ediyor.

Derneğimizin temel projelerinden biri olmak üzere Ülkemizin ve Ege Bölgesi’nin önde gelen sektörlerinden olan Endüstriyel Havalandırma İklimlendirme ve Soğutma Sektörü (EHİS) tarafından “Uluslararası Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı” kurulması planlanmaktadır.

Derneğimiz tarafından ön fizibilite projesi yapılan çalışma İzmir Kalkınma Ajansı(İZKA)’na teslim edilmiş bulunmaktadır.

Projenin tanıtımı ve Dernek faaliyetlerimizi paylaşmak üzere Yönetim Kurulumuz, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’ni ziyaret etti.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıya, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Galip AKHAN, ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hüseyin VATANSEVER’in yanısıra; İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Salih OKUR, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyeleri, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Akın KAYACAN, ESSİAD Saymanı ve Proje Koordinatörü Sayın Hakan SEMERCİ, ESSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Turan MUŞKARA, Sayın Suat KARAKAŞ ve ESSİAD Genel Sekreteri Sayın Aylin GEL katıldı.

Yapılan görüşmelerde ESSİAD tarafından kurulması planlanan Uluslararası Akredite Test ve Analiz Laboratuvar Merkezi’nde, endüstriyel havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemlerinin ürün test ve iyileştirmelerinin yapılacağı önemle vurgulandı. Ülkemizin bu alandaki ilk uluslararası akredite test ve laboratuvar merkezi olacağı ve bugüne kadar yurtdışında yapılan endüstriyel havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemleri testlerinin artık ülkemizde yapılacağı, bu sayede de yıllık 2 milyon TL. tasarruf sağlanacağı belirtildi.

Kurulacak olan Uluslararası Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı Merkezi’nde üretim ve teknoloji altyapısının güçlendirilmesi, ihracata dönük ürün kalitesinin geliştirilmesi, ÜR-GE ve AR-GE altyapısının güçlendirilmesi, üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Laboratuvara ek olarak yapılması planlanan Teknik ve Pratik Eğitim Merkezi’nde HVAC-R sektöründeki tüm cihazların çalıştığı ve her çalışma noktasında veri yapılabilecek bir yapı ile teknik eleman, öğrenciler için pratik eğitimlerin verileceği paylaşıldı. Proje maliyetinin yaklaşık 8 milyon TL. olması öngörülmektedir.

Konuşmaların ardından İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi heyeti ve Yönetim Kurulumuz arasında planlanan projelerde nasıl hareket edileceğinin belirlenmesi ile ilgili görüşmelerin devam etmesi yönünde ortak karar alındı. Bu kapsamda gerek Yönetim Kurulumuz gerekse İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörlüğünce gerekli araştırmaların yapılarak, özellikle kurulması planlanan “Teknoloji Merkezi”nde ortak projeler gerçekleştirilmesi için çaba harcanacaktır.