Yorum yapılmamış

Derneğimiz tarafından yürütülen ve İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise sayılı laboratuvarlardan birisi olacak olan EHİS LAB Uluslararası Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı için Bina Yapım İşi Sözleşmesi imzalandı. Urla’da İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü İZTEKGEB Teknopark’ında kurulacak olan laboratuvar binası KSC Yapı San ve Tic Ltd. Şti. tarafından inşa edilecektir.

İZTEKGEB Genel Müdürü Sayın Yücel YAŞAR, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve KSC Yapı firması yetkililerinin katıldığı imza töreninde, sözleşme imzalarını derneğimiz adına Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Akın KAYACAN ve KSC Yapı adına Sayın Serhat İNADA atmıştır.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından İzmir’de kümelenme potansiyeli en gelişmiş sektör olarak belirlenen Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Cihazları Sektörü, Urla’da kısa zaman içinde gerçekleştirilecek temel atma töreninin ardından kavuşacağı laboratuvar ile artık test için ürünlerini yurtdışına göndermek zorunda kalmayacak. Bu sayede milyonlarca Euro ülkemizde kalırken, laboratuvar ile kendini daha da geliştirecek olan sektör firmaları katma değerlerini artırarak Türkiye’ye daha çok döviz kazandıracaklar. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından desteklenen, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Ege Üniversitesi (EÜ)’nin proje ortaklığı ile gerçekleştirilen projenin yürütücülüğünü derneğimiz üstlenmiştir.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün İZTEKGEB Teknopark alanı içerisinde kurulacak olan Laboratuvar’da fan coil, klima santrali, soğuk oda cihazı, split klima, soğuk ve donuk vitrin, teşhir reyon ve dolapları test edilebilecek; kapasite, performans, elektriksel güvenlik ve akustik testlerin yanısıra yerinde Test ve Ölçüm Hizmetleri, Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri de verilecek. Tüm bu faaliyetleri bünyesinde bulunduracak Laboratuvar için Yönetim Modeli çalışmaları T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen UR-GE tebliği kapsamında desteklenmektedir.

EHİS LAB Uluslararası Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı sayesinde sektörün ulusal ve uluslararası pazarlarda daha da büyümesi, istihdam seviyesinin arttırılması, rekabet gücünün ve yenilikçilik kapasitesinin geliştirmesine katkı sağlanacaktır.

Bütün iklimlendirme sektörünün desteklediği EHİS LAB, sektörünün gelişimi için 24 yıldır birçok projeye imza atan ESSİAD yürütücülüğü ile Türkiye Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Cihazları Sektörüne atılan kalıcı bir imza olacaktır.

Laboratuvar Sayesinde;

Yurtdışına ödenen test ve sertifikasyon bedelleri artık Türkiye’de kalacak,
Cihazların test için yurt dışına gidiş-geliş süresi ortadan kaldırılacak,
2023 yılı için 25 milyar dolar olarak belirlenen sektör ihracatına büyük katkı sağlayacak,
Dış ülkelerden laboratuvara test için gelecek ürünlerden döviz girdisi sağlanacak,
İhraç pazarlarının kalite, performans, test ve analiz beklentileri karşılanacak,
Nitelikli işgücü yaratılacak,
Sektörün kendi standartlarının oluşmasını sağlayacak, halen uygulanmayan testler yapılacak,
Sektör firmalarının ürün araştırma ve geliştirmelerine katkıda bulunacak,
Yurtdışı menşeili ürünlerin sağlıklı kontrolleri sağlanacak ve haksız rekabet önlenecektir.

Bu proje İzmir Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilmektedir.
Proje faaliyetleri ile ilgili tüm sorumluluk Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’ne aittir.