Yorum yapılmamış

Soğutma sektörünün önde gelen iş adamları tarafından 1990 yılında kurulan ve 25. Kuruluş Yıldönümü’nü kutlamanın gururunu yaşayan Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından teşvikli, üyelerinin ihracat potansiyelini arttırmak ve yeni pazarlara teşvik etmek amacıyla 2011-2014 yılları arasında yürütmüş olduğu I. UR-GE Projesi olan Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Sektörüne Yönelik Uluslararası Rekabet Yeteneğinin Geliştirilmesi Projesi’ni tamamlamış, 2015 yılı Ocak itibariyle II. UR-GE Projesi olan Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme, Soğutma Kümesinin İhracat Kapasitesinin Arttırılması Projesi’ne başlamıştır.

T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından ilk faaliyeti 29.01.2015 tarihinde onaylanan II. UR-GE Projesi ile kümelenme anlayışını tam anlamıyla benimsemiş olan üyelerinden 44 firma ile birlikte, ikinci kez T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabet Yeteneğinin Geliştirilmesi Tebliği kapsamında yola çıkmıştır. UR-GE çalışmalarının ilk ayağı olan İhtiyaç Analizi Saha çalışması Zobu Danışmanlık tarafından tamamlanmış ve İhtiyaç Analizi çalıştayı organize edilmiştir.

UR-GE katılımcısı üyelerimizin yoğun ilgisiyle düzenlenen çalıştay kısmında ESSİAD ile üyeleri 26 Kasım 2015 tarihinde Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde II. UR-GE İhtiyaç Analizi Çalıştay’ında bir araya gelmiştir. Zobu Danışmanlık tarafından düzenlenen çalıştayda, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hakan SEMERCİ’nin açılış konuşmasını, Hakan ZOBU’nun saha analizi çalışması sunumunu yaptığı çalıştayda, T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Dairesi İhracatı Geliştirme Uzmanı Sayın Şafak BOZKIR kümemizin hem ekip hem de yönetim olarak başarılı çalışmalar yürüttüğünün altını çizmiştir.

ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hakan SEMERCİ’nin açılış konuşması ile başlayan toplantıda Sayın SEMERCİ, ESSİAD’ın UR-GE Projesi kapsamında yürütmüş olduğu faaliyetler ve UR-GE Projesi’nin ESSİAD’a olan katkılarından söz etmiştir. Sayın SEMERCİ konuşmasında T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen UR-GE Projesi kapsamında ESSİAD’ın I. UR-GE Projesi kapsamında gerçekleştirmiş olduğu eğitim, danışmanlık, alım heyeti, yurtdışı iş gezisi programları ve UR-GE projesinin kümenin önemli bileşeni EHİS LAB’ın Yönetim Modelinin geliştirilmesine olan başarılı katkılarından söz ederek UR-GE çalıştayının üç yıllık yol haritası için olan önemini vurgulamıştır. Sayın SEMERCİ konuşmasında UR-GE’nin derneğimizin kurumsallaşması sürecinde önemli bir adım olan istihdam desteğiyle profesyonel Genel Sekreterlik sürecinin başladığını belirtmiş ve UR-GE katılımcısı firmaların birer UR-GE temsilcisi atamasında fayda olduğunu belirtmiştir.

Zobu Danışmanlık firmasından Sayın Hakan ZOBU sektörün dış ticaret fazlası veren bir sektör olduğuna dikkati çekmiş, İhtiyaç Analizi saha çalışmalarının sonuçlarından ortaya çıkan eğitim danışmanlık başlıklarını katılımcılar ile paylaşmış, önerilerine göre gerekli notlarını almıştır. Heyetlerin gerçekleştirileceği ülkeler ile ilgili değerli analiz sonuçlarını paylaşan Zobu ile görüşen UR-GE katılımcıları, önerilerini ulaşımı zor ve yeni girilecek pazarlardan yana kullanmışlardır.

UR-GE çalışmasıyla desteklerden yararlanma süresinin 2018 yılının Ocak ayında biteceğini vurgulayan ESSİAD Genel Sekreteri Sayın Aylin GEL ise bu çalıştaya ESSİAD üyelerinin katkılarının önemine değinmiş ve yol haritası ortaya çıkarıldıktan sonra yapılacak çalışmalara katılım bilgilerinin olumlu/olumsuz dönüşlerinin projenin ilerleyişi açısından önemli olduğunu ifade etmiştir.