Yorum yapılmamış

İklimlendirme sektörünün en önemli buluşmalarından birine ev sahipliği yapan 15. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve TESKON+SODEX Fuarı, 26-29 Nisan 2023 tarihleri arasında Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nede sektörü bir araya getirdi. TMMOB Makina Mühendisleri Odası adına İzmir Şubesi yürütücülüğünde “Mekanik Tesisatta Dönüşüm” ana temasıyla düzenlenen kongre, Hannover Messe Sodeks Fuarcılık tarafından düzenlenen TESKON+SODEX Fuarı ile eşzamanlı olarak düzenlenerek Doğalgaz, Isıtma, Soğutma, Klima, Pompa, Vana, Tesisat, Su Arıtma, Jeotermal ve Güneş Enerjisi Sistemleri gibi farklı urun gruplarını tek bir catı altında toplayarak, ziyaretçilere sektörün yeniliklerini keşfetme imkanı sundu.

ESSİAD organizasyonunda Soğutma Teknolojileri Sempozyumu’nun da gerçekleştirildiği etkinliğin ilk gününde açılış töreni düzenlendi. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin KORAMAZ, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yunus YENER, TMMOB İzmir Şube Yonetim Kurulu Başkanı İlkin BOZ, Hannover Fairs Turkey Sodex Fuarları Direktörü Toros UTKU, ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Can İŞBİLEN ve sektor derneklerinin başkan ve temsilcilerinin yer aldığı topluluk ile açılış kurdelesi kesimi gerçekleştirildi. Açılış konuşmaları ise MMO İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı İlkin Boz, Hannover Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Annika KLAR, Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nermin KÖROĞLU ISIN, Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yunus YENER ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin KORAMAZ tarafından yapıldı.

Bu yıl 30. senesini kutlayan kongrenin 39 oturum, 2 panel ve bir açılış konferansından oluşan Kongre programının oluşumunda; TESKON Yürütme ve Düzenleme Kurulu Üyelerinin yanı sıra, çok farklı konularda bildiri hazırlayan 125 uzman ve onlarca mühendis TESKON 2023’ün organizasyonunda görev aldı.

Oturumlarda, tesisat mühendisliği alanındaki bilimsel, teknolojik gelişmeler ve uygulamalar ile sektörde yapılan AR-GE çalışmalarının tanıtıldığı, bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı bildiriler sunuldu. Bilimsel/Teknolojik Çalışmalar başlıklı oturumlarda, tesisat mühendisliği ve ilgili alanlarda uluslararası olcekte yenilik getiren teorik veya deneysel özgün araştırma sonuçları sunulurken, seminer ve sempozyumlarda ise uluslararası ölçekte yapılmış uygulama ve araştırmalar tartışıldı.