Yorum yapılmamış

26-29 Nisan 2023 tarihleri arasında Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşen TESKON+Sodex Fuarı’nda İzmir’in başarılı teknik liselerinden olan Bornova Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gaziemir Şehit Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Endüstri Lisesi ve Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin katılımı ile “Soğutma Becerileri” yarışması düzenlendi.

Endüstriyel Havalandırma İklimlendirme ve Soğutma Kümesi’ne yönelik faaliyetlerine devam eden ESSİAD, yürüttüğü “Okuldan İşe Projesi” kapsamında gerçekleştirdiği yarışmada İzmir’in başarılı teknik liselerini bir araya getirdi. Yarışmanın açılış konuşmasını yapan ESSİAD Onursal Üyesi Fevzi BALKAN, Meslekî ve teknik eğitimin niteliğinin artırılmasına yönelik katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Soğutma Becerileri yarışması ile öğrencilerin girişimcilik, bilimsel düşünme, yaratıcı zekâ ve rekabet bilinçlerini geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

TESKON+SODEX Fuarı bünyesinde, 27 Nisan 2023’da ESSİAD standında düzenlenen yarışmada teknik okullardan katılan öğrenciler soğutma devresini en hızlı ve en doğru şekilde kurmak için yarıştılar. 

Endüstriyel Havalandırma, Soğutma ve iklimlendirme sektörünün önde gelen firmalarından Frigoduman, Gürel Otomasyon ve Karataş Soğutma’nın malzeme sponsoru, Daikin, Doğu İklimlendirme, Ekofin, Form, İmas, Karyer, Messan, Savaşlar, Sisbim, Venco’nun etkinlik sponsoru olduğu yarışmanın jürisi Daikin UPG Ege Bölge ve Akdeniz Satış Şefi Serdar Sinan ESERYEL, Doğu İklimlendirme AR-GE Şefi Nisa ÖZÇAKIR, Ekofin Soğutma Yönetim Kurulu Üyesi Serhan GÜNDOĞAR Frigoduman Satış Müdürü Mustafa E. DERYAAŞAN, İmas Üretim Müdürü Gökçen ERDİNÇ’ten oluştu.

Her okuldan iki öğrencinin katıldığı yarışma sonunda jüri oylaması ile birinci Mimar Sinan MTAL, ikinci Şehit Serhat SIĞNAK MTAL ve üçüncü Çınarlı MTAL oldu.

Yarışmanın sonunda öğrencilere hediyeleri, okullarını temsilen katılan öğretmenlere ise fidan bağış sertifikaları ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Can İŞBİLEN tarafından takdim edildi.

Soğutma Becerileri Yarışması ile İzmir’de bulunan meslekî ve teknik eğitim veren okul ve kurumlarındaki tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanı öğrencilerinin, soğutma alanında proje hazırlama deneyimi edinmeleri, mesleki ilgi ve yetenekleri doğrultusunda edindikleri meslekî bilgi ve becerilerini farklı alanlarda kullanılması amacıyla düzenlenen yarışma ile geleceğin teknik insanı olma potansiyeline sahip öğrencilerin var olan yeteneklerinin geliştirilmesi ve keşfedilmesi hedeflenmektedir.