Yorum yapılmamış

İZKA öncülüğünde EGİAD, ESİAD, UİG ve EBİLTEM işbirliği ile düzenlenen İş Dünyasına Yönelik İnovasyon Semineri, iş dünyasının inovasyon konusunda uzman ve deneyimli isimlerini bir araya getirdi.

Hilton Oteli’nde gerçekleşen ve derneğimizi temsilen Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL’in katıldığı seminere İzmir iş dünyası yoğun katılım gösterdi.

İnovasyon Semineri, İZKA Planlama Programlama ve Koordinasyon Birimi Uzmanı Sayın Filiz MOROVA İNELER’in açılış konuşmasıyla başladı. Yüksek katma değer ve ihracatın gelişmesinde, tüm firmaların rekabeti arttırmak için inovasyona önem vermesi gerektiğini vurgulayan Sayın Filiz MOROVA İNELER “Kuruluşlar bir araya gelerek etkin bir işbirliğiyle inovasyona önem vermelidir. İnovasyon konusunda bilgi ve deneyim paylaşımı amaçlayan bu gibi etkinliklerin bölgemize katkısı büyük olacaktır.” dedi.

İnovasyonu girişimcilik açısından değerlendiren ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bülent AKGERMAN, girişimciliğin inovasyona ne kadar ihtiyacı var ise, inovasyonun da en az o kadar girişimciliğe ihtiyacı olduğunu ifade etti.

İş Modeli İnovasyonu ve İnovasyon Ekosistemi olmak üzere iki oturum halinde yapılan etkinliğin İş Modeli İnovasyonu Oturumu, Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (ÜSİMP) Yürütme Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Hamit SERBEST’in moderatörlüğünde, 2. Oturum olan İnovasyon Ekosistemi Oturumu ise Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) Müdürü Sayın
Prof. Dr. Fazilet VARDAR SUKAN’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi.
Oturumun konuşmacılarından Netaş CEO’su Sayın Müjdat ALTAY, şu anda Türkiye’de birçok firmanın Ar-Ge potansiyeli olarak her türlü yeni ürünü üretme konusunda dünya ile yarışabildiğini, ancak asıl problemin ürünlerin global pazarda pazarlanmasında olduğunu belirtti.

Sun Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sabri ÜNLÜTÜRK ise inovasyon için sadece
Ar-Ge birimi çalışmalarının yeterli olmadığını, firma bünyesinde farklıalanlarda çalışan personelin biraraya gelmesi ve ortak çalışma yürütmesi gerektiğinin altını çizdi.

İnovasyon Ekosistemi oturumunda Eczacıbaşı Holding İnovasyon Koordinatörü Sayın Ata SELÇUK, şirket içindeki inovasyon ekosisteminde ödül sisteminin yararlı olduğunu ve inovasyon çalışmalarının başarı kazanması için personelin motive edilmesinin öneminin altını çizdi.

BMGI Danışmanlık Genel Müdürü Sayın Tevfik DURMUŞOĞLU da her yeni şey gibi inovasyonun da birçok şirket içinde genellikle belli bir dirençle karşılaştığını, ancak ekosistemin oluşturulması ile inovasyona yönelik yapının güçlendiğini belirtti.

NETSİS Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat IHLAMUR ise firmaların özellikle ekonomik düşüş zamanlarında inovasyona daha ağırlık verdiğini gözlediklerini ve inovasyonun bir kurtuluş aracı olarak öne çıktığını vurguladı.