Yorum yapılmamış

Yönetim Kurulumuz, 06 Şubat 2012 tarihinde Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirilen “Küme Yöneticileri İçin Kapasite Gelişimi Projesi Açılış Toplantısı”na katıldı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Hüseyin VATANSEVER, Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL, Saymanımız ve Projelerimizin Koordinatörü Sayın Hakan SEMERCİ ve Yüksek İstişare Kurulu, EHİS Yürütme Kurulu Başkanımız Sayın Metin AKDAŞ’ın katıldığı toplantı Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa TÜRKMENOĞLU, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Yavuz ÖZUTKU, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sayın Mehmet BÜYÜKEKŞİ’nin açılış konuşmaları ile başladı.

Toplantıda, Türkiye’deki kümelenme çalışmaları ve proje genel çerçevesi, İzlanda ve Polonya’daki kümelenme çalışmaları ve projelerden beklentiler, Türkiye’de kümelenme yönetişim modeli çalışmaları ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kümelenme destek modeli hakkında sunumlar yapıldı.

Aynı gün, Avrupa Komisyonu Rekabetçilik ve Yenilikçilik Çerçeve Programı kapsamında desteklenecek dört projeden biri olarak seçilen ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından gerçekleştirilen “Küme Yönetim Modeli ve Küme Yöneticisi Eğitim Programı” Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Sayın Mehmet BÜYÜKEKŞİ’nin katılımı ile tanıtıldı.

TİM Başkanı Sayın Mehmet BÜYÜKEKŞİ konuşmasında, “2011 yılında 135 milyar dolarlık ihracatla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık.

2023 yılı için 500 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz. Bu hedefe eskinin kalıpları kullanılarak ulaşılamaz. Bu uzun soluklu projeyi hayata geçirebilmek için farklı düşünmek, farklı üretmek, farklı pazarlamak gerekiyor. Eskinin kalıplarını kullanarak alacağımız yol sınırlı olacak. Bizim birbiri ile haberleşen, ortak iş yapma kültürünü geliştiren şirketlere ihtiyacımız var” diye konuştu.

EİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa TÜRKMENOĞLU ise birlik olarak giderek zorlaşan rekabet ortamında ayakta kalmak ve değişime ayak uydurmak için işbirliği yapmanın gereğine inandıklarını vurguladı.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Sayın Yavuz ÖZUTKU da, ihracatı geliştirmek için 2011’de 82 proje geliştirildiğini, 2012’de bu sayıyı daha da artırmayı hedeflediklerini belirtmiştir.