Yorum yapılmamış

İklim Değişikliği Başkanlığı Tarafından 17-18 Mayıs Tarihlerinde İzmir’de İklimlendirme ve Soğutma Sektöründe Görev Yapan Teknik Personeli Hedef Alan, İyi Uygulama Örneklerine ve Florlu Sera Gazlarına İlişkin Geniş Katılımlı Eğitimler Düzenlendi

Ülkemizin Kigali Değişikliğine taraf olması ile hızlanan florlu sera gazlarına ilişkin süreç kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İklim Değişikliği Başkanlığı tarafından Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) desteğiyle sektöre yönelik bölgesel eğitimler düzenlenmeye başlandı.

Özellikle florlu sera gazlarının yoğunlukla kullanıldığı iklimlendirme ve soğutma sektöründe görev yapan teknik personelin, konuya ilişkin mevzuatın içeriği hakkında bilgi sahibi olmasını sağlama ve sızıntı kontrollerine ilişkin iyi uygulama örnekleri hakkında kendilerini geliştirebilmeleri amacıyla Manisa, Aydın, Muğla gibi yakın illerden de gelen 300’ün üzerinde yüksek sayıda katılımcı ile eğitimlerin ilki İzmir’de gerçekleştirildi.

İklim Değişikliği Başkanlığı adına Başkan Yardımcısı Dr. Abdülkadir Bektaş’ın katılımı ve Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi Daire Başkanı Volkan Polat’ın açılış konuşmaları ile başlayan eğitime ESSİAD’ı temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Yaman DUMAN katılım sağladı.

Başkanlık uzmanlarının mevzuat ve çevrimiçi sistemler hakkındaki sunumları ile devam eden eğitimler iklimlendirme, soğutma alanında teknik eğitmenlik ve danışmanlık yapan İlyas Kuğu’nun servis uygulamalarına, buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimleri ve sızdırmazlık uygulamaları hakkındaki sunumlar ve uygulamalı gösterimleri ile tamamlandı. Önemli ve sektöre yön veren diğer eğitimlerin farklı illerde verileceği müjdesi İklim Değişikliği Başkanlığı yetkileri tarafında ayrıca verildi.