Yorum yapılmamış

Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği olarak, dernek tanıtım faaliyetlerimiz ve çalışma programımız kapsamında; 23-26 Mayıs 2013 tarihleri arasında Hannover Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş. tarafından ikincisi gerçekleştirilen Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su Arıtma, Jeotermal ve Güneş Enerjsi Sistemleri Fuarı olan ISK Sodex Ankara 2013 Fuarı’na katılım gerçekleştirilmiştir.

Endüstriyel soğutma, havalandırma, iklimlendirme, yalıtım, pompa, vana, tesisat vb. dalları içeren sektörümüzün en büyük fuarlarından biri olan ISK Sodex İstanbul 2013 Fuarı’nı Türkiye’nin başkenti Ankara’ya taşımak amacı ile 2011 yılında Anfa Altınpark Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen fuar, bu sene Congresium Ankara Ankara Ticaret Odası Fuar Merkezi’nde düzenlenmiş ve İdari İşler Sorumlumuz Sayın Gülcan CANTEKİN fuar süresi boyunca derneğimizi temsil etmiştir.

Sektörümüzde faaliyet gösteren 225 firmanın katılımı ile düzenlenen fuarda ESSİAD Üyesi toplam 7 firma yer almıştır.

Açılış Töreni / İSİB 2012 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni

Açılış konuşmasını Hannover Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Sayın Murat Demirtaş’ın yaptığı İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’nin 2012 yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni T.C Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın katılımları ile gerçekleştirildi.

Törende, İSİB (İklimlendirme Sanayii İhracatçılar Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Zeki POYRAZ ve T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın konuşmalarının ardından 2012 yılında 13 ürün grubunda en çok ihracat yapan firmalara Sayın Çağlayan ve Sayın Poyraz tarafından ödülleri takdim edildi.

Törende İSİB üyesi firmalara 13 kategoride toplam 52 ödül takdim edilmiştir. Bu kategorilerden klima santralleri, radyatörler ve aksam parçaları, ticari buzdolapları, eşanjörler ve aksam parçaları, yalıtım malzemeleri ve en fazla pazara ihracat yapan firma kategorilerinde derneğimiz üyesi 7 firmaya ödül verilmiştir.

Ödül Alan Üyelerimiz

KLİMA SANTRALLERİ

ÜNTES ISITMA KLİMA SOĞUTMA SAN.VE TİC.A.Ş.

RADYATÖRLER VE AKSAM PARÇALARI

DAIKIN ISITMA VE SOĞUTMA SİST. SAN. TİC. A.Ş.

TİCARİ BUZDOLAPLARI

AHMET YAR İÇ VE DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ.

EŞANJÖRLER VE AKSAM PARÇALARI

KARYER ISI TRANSFER SAN. VE TİC.A.Ş.

FRİTERM TERMİK CİHAZLAR SAN. VE TİC.A.Ş.

YALITIM MALZEMELERİ

MAKRO TEKNİK END. ÜR. VE MAK. İM. SAN.TİC. LTD.ŞTİ.

EN FAZLA PAZARA İHRACAT YAPAN

KARYER ISI TRANSFER SAN. VE TİC. A.Ş.

HÖMAK SOĞUTMA KABİNLERİ SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ.

DAIKIN ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ SAN. TİC. A.Ş.

T.C. Ekonomi Bakanlığı Destekleri Hakkında Bilgilendirme Toplantısı

13:30-15:30 saatleri arasında Congresium Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda Bakanlığın destekleri hakkında katılımcılara bilgi verilmiştir.

T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü KOBİ ve Kümelenme Destekleri Daire Başkanı Sayın Emrah SAZAK, derneğimizin yürüttüğü UR-GE Projesi’ni kapsayan “2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Hakkında Tebliğ” ve sonrasında “Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, 97/5 Sayılı Çevre Desteği” 

konularında sunum yaparak Bakanlığın destekleri ile ilgili bilgi vermiştir. 

Projemizi yakından takip eden Daire Başkanı Sayın Emrah SAZAK, 2010/8 Sayılı UR-GE tebliğ ile ilgili sunumu sırasında derneğimizden övgü ile söz etmiştir. Projemiz ile ilgili,  “Bu projeyi en iyi yürüten iki kurum var. Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği yani ESSİAD projeyi en iyi kullanan dernektir. Eğitim faaliyetlerinin çoğunu gerçekleştirdiler, yurtdışına heyet gezileri düzenlediler, çok güzel tanıtım faaliyetleri yaptılar. ESSİAD bu işi çok iyi başardı.” diye görüşlerini belirtmiştir.
 
Yurtdışı Pazarlama Faaliyetleri ile ilgili söz aldığında ise Sayın SAZAK, Derneğimizin Kenya’ya önce ön heyet düzenlediğini, daha sonra Ticaret Heyeti düzenlediğini, bu organizasyonun tarihlerini Nairobi’deki 16. Build Expo Africa Fuarı’na denk getirerek hem fuar ziyareti, hem ikili görüşmeler gerçekleştirerek sektörümüzün ve ülkemizin tanıtımını başarı ile gerçekleştirdiğimizi ifade etmiştir.
 
Ayrıca sunumu sırasında istihdam destekleri ile ilgili katılımcılara bilgi verirken Sayın Sazak, ESSİAD’ın istihdam desteğinden yararlandığını, ESSİAD’ın bu projeyi yürütürken bir Proje Koordinatörü’nün istihdam edildiğini, eğitimlerin planlanması, organize edilmesi, tekliflerin alınarak doğru hizmetin verilmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılmasının şart olduğunu, bu çalışmanın son derece özveri ve emek isteyen bir çalışma olduğunu belirtti. Projemiz ile ilgili “ESSİAD’ın projesinde herşey yolunda ilerliyor!” diyerek düşüncelerini katılımcılar ile paylaşmıştır. Sayın SAZAK’ın övgü dolu sözleri çalışmalarımızın Bakanlık nezdinde başarılı bulunduğunun kanıtıdır. Bu güzel düşünceleri siz değerli üyelerimizle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.