Yorum yapılmamış

Soğutma sektörünün önde gelen iş adamları tarafından 1990 yılında kurulan ve 2015 yılında 25. Kuruluş Yıldönümü’nü kutlamanının gururunu yaşayan derneğimiz 2013-2015 Dönemi’ni tamamlayarak yeni çalışma dönemi için hazırlıklarına başlamıştır.

2013-2015 Dönemi’nin değerlendirilmesi ve 2015-2017 Dönemi’nde görev alacak olan Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu seçimlerinin yapılması amacıyla 17 Ocak 2015 tarihinde Seferihisar’da yer alan Euphoria Aegean Resort&SPA Hotel’de üyeleri ile bir araya gelen derneğimizin Olağan Genel Kurul Toplantısı üyelerinin yoğun katılımları ile gerçekleştirilmiştir.

Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, Divan Başkanı olarak geçmiş dönem Yönetim Kurulu Başkanlarımızdan Sayın Hüseyin VATANSEVER ile birlikte Divan Başkan Yardımcısı olarak Sayın Gürkan AKÇAY ve Raportör olarak Sayın Alev TOPRAK’ın seçilmesi sonrasında toplantının gündemi okunarak kabul edilmiştir.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz KOCAOĞLU, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Kalkınma Kurulu Başkanı Sayın Kemal ÇOLAKOĞLU, İklimlendirme Sanayii İhracatçı Birlikleri (İSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Zeki POYRAZ, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ender YORGANCILAR, Isıtma Soğutma Klima Araştırma Vakfı (ISKAV) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Metin DURUK, İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Naci ŞAHİN, Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkan Yardımcısı Sayın Ertuğrul ŞEN, Soğutma Sanayii İş Adamları Derneği (SOSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Vahe DAĞDEVİRENEL’in göndermiş oldukları tebrik yazılarının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapmak üzere 2013-2015 Dönemi Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Akın KAYACAN söz almıştır. Sayın Akın KAYACAN konuşmasında profesyonel Genel Sekreterlik pozisyonu, KOSGEB destekli Yurtdışı Gezi organizasyonları, İZKA destekli projeler, ESSİAD Sürekli Eğitim Merkezi, EHİS LAB Projesi’nin hayata geçirilmiş olması, planlı bir ekip çalışmasının ürünleri olarak değerlendirilmesi gerektiğinden bahsederek kurumsallaşma konusunda yapılan çalışmaları anlatmıştır.

Bu dönemde Uluslararası Isıtma, Havalandırma, İklimlendirme, Soğutma Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı EHİSLAB’ı temel atma aşamasına getirdiklerini açıklayan Kayacan, ”Derneğimizin sektör adına yürütmüş olduğu en büyük projelerinden biri olan EHİS LAB’ın temeli kısa bir süre içinde atılacak. Bunun yanında derneğimizin birçok ilkini bu dönemde sürdürdük. Sektörün tüm bileşenleri ile uyumlu, derneği daha da büyütecek ve kurumsallaştıracak çalışmalara imza attık. Yeni dönemde de derneğin başarı grafiğinin daha da yukarılara taşınacağına eminim” diyerek sözlerine son vermiştir. 

Sayın Akın KAYACAN’ın konuşmasını tamamlaması sonrasında Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL söz alarak 2013-2015 Dönemi süresince gerçekleştirilen çalışmaların yer aldığı Faaliyet Raporu’na ilişkin sunumunu gerçekleştirmiştir. Sayın Aylin GEL sunumunda küme çalışmalarından kapsamında; 2013-2015 Dönemi içerisinde gerçekleştirilen toplantılardan, ESSİAD üye dağılımından, üye ziyaretlerinden, ESSİAD Sürekli Eğitim Merkezi (ESEM) lerinden, ESSİAD web sitesi istatistiklerinden, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen Uluslararası Rekabet Yeteneğinin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitim ve danışmanlıklardan, Yurtdışı Tanıtım ve Heyet faaliyetlerinden bahsetmiştir.

2013-2015 Dönemi süresince Saymanlık görevini üstlenen Sayın Suat KARAKAŞ’ın sunumları ile ESSİAD ve ESSİAD İktisadi İşletmesi’nde ait bütçe hesapları ile ilgili sunum gerçekleştirmiştir. Genel Kurul oylaması sonrasında 2013-2015 Dönemi’ne ilişkin mali bütçeler oy birliği ile kabul edilmiştir.

Soğutma Dünyası Yayın Kurulu Başkanımız Sayın M. Turan MUŞKARA söz alarak derginin tirajı, dağıtım ağı, 2013-2015 yılında yayınlanan Soğutma Dünyası dergisi sayıları, yayınlanan bilimsel ve hakemli makaleler, reklam çalışmaları hakkında bilgi vermiştir.

Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu Başkanlarımızdan, Dinamik Isı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Metin AKDAŞ, ”Derneklerin artı bütçe vermesi çok görülen bir şey değil, arkadaşlarımı kutluyorum. Tüzel üyeliklerin tüzük ile desteklenmesi derneğimizin gücünü arttırdı. Ayrıca genç üyelerimizi Genç ESSİAD bünyesinde kazanmamız gerekir.” demiştir.

Dernek üyelerimizden Systemair HSK Havalandırma Endüstri San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Vural EROĞLU ve İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve dernek üyelerimizden Üntes Isıtma Klima ve Soğutma San. ve Tic A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet ŞANAL söz alarak EHİS Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı Projemiz ile ilgili düşüncelerini ifade etmiştir.

2013-2015 Dönemine ait Yönetim Kurulu Faaliyetlerinin ve Mali Bütçelerin kabul edilmesi ile Divan Başkanımız Sayın Hüseyin VATANSEVER, 2013-2015 Dönemi Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu için listeleri okumuştur. Önerilerin oy birliği ile kabul edilmesi sonrasında;

Yönetim Kurulu Asıl Üyeler: Hakan SEMERCİ, Suat KARAKAŞ, Turan MUŞKARA, Ömer BARLAS, A. Sait GÜRSÖZ, Ebru KARAKIRAN, Murat ÜMMAN

Yönetim Kurulu Yedek Üyeler: Güray KORUN, Serhan GÜNDOĞAR, Can İŞBİLEN, Murat BAŞARAN, Duygu ÖZTAŞ, Ömür DÜZTAŞ, Ümit ÇALLI

Denetleme Kurulu Asıl Üyeler: Akın KAYACAN, Ali BÜYÜKYILDIZ, Göksel GÜRPINAR

Denetleme Kurulu Yedek Üyeler: Selçuk SAVAŞ, Hakan KARAKAYA, Zülal DAVASLI

Disiplin Kurulu Asıl Üyeler: Hüseyin VATANSEVER, Gürkan AKÇAY, Murat ÜNLÜ, Güven TOSUN, Alev TOPRAK

Disiplin Kurulu Yedek Üyeler: Turan ERKAN, Bekir CANSEVDİ, Suat KOCAMAN olarak seçilmiştir.

2013-2015 Dönemi Yönetim Kurulu adına söz alan Sayın Hakan SEMERCİ, Yeni dönemde devam eden projeleri tamamlayacaklarını belirterek laboratuvarın temelini kısa süre içinde atmayı planladıklarını anlatmıştır. Sayın SEMERCİ, ”Nisan ayında yapılacak 12. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve TESKON+ISK SODEX 2015 Fuarı’nda sektörümüze laboratuvar inşaat çalışmalarını göstermek istiyoruz. Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi çerçevesinde II. UR-GE Projemiz de bizim dönemimizde başlayacak. Okuldan İşe Projemiz ve ESSİAD Sürekli Eğitim Merkezi (ESEM) projelerini sürdüreceğiz. AB ve Kamu hibe destek programlarını takip edeceğiz. Genç ESSİAD çalışmalarına yeni dönemde daha çok önem vereceğiz. Üye sayımızı artıracağız. ISO:9001 sertifikamızı yenileyeceğiz. ISO:14001 Çevre Yönetim Sistemi çalışmalarına başlayacağız ve en kısa sürede derneğimize bu sertifikayı da kazandıracağız. Çeyrek asırlık derneğimizin hizmet çıtasını daha da artırmak amacıyla çalışacağız” diye konuştu.

Dernek üyelerimizden Üntes Isıtma Klima ve Soğutma San. ve Tic A.Ş. adına Mak. Müh. Sayın Bekir CANSEVDİ, Eneko Hav. ve Isı Eko. Sis. Tek. Mak. San. ve Tic. A.Ş. Genel Koordinatörü Sayın Prof. Dr. Macit TOKSOY, Bütaş Klima San. ve Tic. Ltd. Şti. Şirket Ortağı Sayın Cengiz ÜNERDEM, EBSO Metal Ürünleri Sanayi Meslek Komitesi Meclis Üyelerinden, Karaçalı Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti. Şirket Sahibi Sayın Nazım KARAÇALI, İmeksan A.Ş. Ar-Ge Danışmanı Sayın Haluk SEVEL, Soğutma Dünyası dergimizin Editörü Sayın Prof. Dr. Ali GÜNGÖR, Makro Teknik End. Ürü. ve Mak. İm. San. Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin ÖZDEMİR, söz alarak dernek çalışmalarımız ve yürütmüş olduğumuz projeler hakkında görüş ve düşüncelerini aktarmışlardır.

Divan Başkanı Sayın Hüseyin VATANSEVER’in 2015-2017 Dönemi ESSİAD Yönetim Kurulu’na başarı dileklerini iletmesinin ardından toplantı sona ermiştir.