Yorum yapılmamış

Derneğimiz, üyelerinin ve sektör firmlarının pazar payını arttırarak yeni işbirliği fırsatlarına destek olmak amacıyla 18-21 Mart 2014 tarihleri arasında KOSGEB Destekli Mostra Convegno Expocomfort 2014 Fuarı İtalya Yurtdışı İş Gezisi Programı düzenlemiştir.

18-21 Mart 2014 tarihleri arasında, İtalya’nın Milano şehrinde düzenlenen sektörümüzün en önemli fuarlarından biri olan Mostra Convegno Expocomfort Fuarı (MCE) ziyaret edilmiş olup ikili görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Fuarda üyelerimizin bilgilerinin ve tanıtımlarının yer aldığı Üye Profil Kataloğumuz ve Soğutma Dünyası dergimiz dağıtılmış, fuarda yer alan firmalara tanıtımımız gerçekleştirilmiştir.

İklimlendirme Sanayii İhracatçıları Birliği (İSİB)’in güçlü bir sektörel tanıtım gerçekleştirdiği fuar, sadece firmaların sergileri değil sektörümüze yönelik düzenlenen konferans, seminer ve özel firma toplantılarını da bünyesinde barındırmıştır.

Ziyaretlerimiz

Sanden Vendo: Firma 1931 yılında kurulmuş olup, 1988 yılında itibaren Japon Sanden grubunun bir parçası olmuştur. Ürün grupları arasında ağırlıklı olarak otomatik soğuk ve sıcak içecek, atıştırmalık ve dondurma dolapları üretimi yer alan Sanden Vendo, üretim ve servis olanakları ile çeşitli ülkelerde (Fransa, Belçika vb.) faaliyetlerine devam etmektedir.

Özellikle ülkemizde yaygın olmayan karbondioksitli soğutma sistemini kullanmakta olan firma Tükiye Coca Cola’ya üretim yapmaktadır. Üretim hatlarında özellikle robotların kullandığı gözlemlenmiştir.

Mondial Group: 1945 yılında Franger Frigo ismi ile soğutucu üreterek faaliyetine başlayan ve 2006 yılından itibaren Mondial Group olarak çalışmalarına devam eden firma, soğutma alanında 60 yıldan fazla deneyime sahiptir.

İçecek, şarap, dondurma, mutfak vb. ticari tip buzdolapları ürün grupları arasında yer alan firmanın üretim aşamaları gözlemlenerek bilgi alınmıştır.

Cold Car: Termal ve soğutulmuş araç gövdeleri üretiminde uzmanlaşmış olan ColdCar, frigrofik araç gövdeleri üretmektedir. Firmanın üretmiş olduğu araç gövdeleri -30o’lerde 12 saat sıcaklığı muhafaza etmektedir.Merkezi Amerika olmak üzere Avusturalya, Türkiye, Şili, Romanya, İspanya gibi yaklaşık 26 ülkede faaliyet göstermektedir. 

Toplantılar

ATF (İtalya Soğutma Teknisyenleri Derneği) / KYL&Varmepump Förrtagen – Swedish Air Conditioning and Refrigeration Associaition (İsveç Klima ve Soğutma Derneği)

Avrupa İklimlendirme, Soğutma ve Isı Pompası Taahhütçüleri Derneği’nin (AREA) Başkan Yardımcısı ve İtalya Soğutma Teknisyenleri Derneği’nin (ATF) Genel Sekreteri Sayın Dott. Marco BUONİ ve Centro Studi Galileo Industria & Formazione Sayın Dott. Prof. Enrico BUONİ ziyaret edilerek İtalya ve İngiltere’deki eğitim enstitülerinden eğitmenlerin katılımları ile sektörümüze yönelik eğitimler hakkında görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

İsveç Klima ve Soğutma Derneği’nin Direktörü Sayın Mr. Per JONASSON ile gerçekleştirilen görüşmelerde dernek faaliyetlerimiz, projelerimiz ve sektörümüz hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca AREA’ya üye olunması ve üyelik şartları hakkında görüşülmüş olup, Avrupa’da sektörümüz ile ilgili yapılabilecek ortak çalışmalar hakkında görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

China Refrigeration and Air-Conditioning Industry Association (CRAA) (Çin Soğutma ve Klima Sanayii Derneği)

Çin Soğutma ve Klima Sanayii Deneği’nde Sayın Ms. Christna ZHU ve Sayın Ms. Teresa LI ile görüşmeler gerçekleştirilmiş olup, dernek faaliyetlerimiz ve yürütmüş olduğumuz projeler hakkında bilgi verilmiştir.

Çin’de faaliyet gösteren ve sektörümüz ile ilgili çalışmalarını sürdüren dernekler ve CRRA tarafından organize edilen sektör fuarlarında derneğimiz ve üyelerimize özel temsil hakları görüşülmüştür.

16. Avrupa Konferansı: Soğutma ve Klimada Yeni Teknolojiler

Mostra Convegno Expocomfort (MCE) Fuarı esnasında düzenlenen 16. Avrupa Konferansı’nda Avrupa’da soğutma sektöründe gelinen aşamalar, yürürlükte olan soğutucu gazlar, soğutuculardaki yenilikler ve soğutma ve klima sistemlerinde teknolojik yenilikler değerlendirilmiştir.

Konferansta, Genel Sekreterimiz Sayın Aylin GEL derneğimizi ve HVAC-R sektörünü tanıtan bir sunum gerçekleştirmiş olup ülkemizdeki yatırım olanakları ve organize sanayi bölgeleri hakkında katılımcılara bilgi verilmiştir.