Yorum yapılmamış

17-20 Nisan tarihleri arasında Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşen ve “TESKON+Sodex Fuarı’nda İzmir’in başarılı teknik liselerinden olan Bornova Seyit Şanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gaziemir Şehit Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Endüstri Lisesi ve Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin katılımı ile “Soğutma Becerileri” yarışması düzenlendi.

Endüstriyel Havalandırma İklimlendirme ve Soğutma Kümesi’ne yönelik faaliyetlerine devam eden ESSİAD, yürüttüğü “Okuldan İşe Projesi” kapsamında gerçekleştirdiği yarışmada İzmir’in başarılı teknik liselerini bir araya getirdi. Yarışmanın açılış konuşmasını yapan ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Güray KORUN, ESSİAD’ın sektöre nitelikli personel yetiştirilmesi konusunda yapılan çalışmalarının hassasiyetine dikkat çekerek öğrencilerin girişimcilik, bilimsel düşünme, yaratıcı zekâ ve rekabet bilinçlerini geliştirmek; meslekî ve teknik eğitimin niteliğinin artırılmasına yönelik katkıda bulunmayı hedeflediklerini” belirtti.

TESKON+SODEX Fuarı bünyesinde 18 Nisan’da ESSİAD standında düzenlenen yarışmada teknik okullardan katılan öğrenciler soğutma devresini en hızlı ve en doğru şekilde kurmak için yarıştılar. 

Endüstriyel Havalandırma, Soğutma ve iklimlendirme sektörünün önde gelen firmalarından Messan Soğutma ve Rothenberger’in ana sponsor, Karataş Soğutma, Mertekso ve Net Soğutma’nın malzeme sponsoru, Başarır Soğutma, Form, İmas, MS Havalandırma, Sisbim ve Venco’nun sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmada Messan Soğutma Firma Sahibi Erdinç YAPAN, Mertekso Firma Sahibi Mustafa E. DERYAAŞAN, Form Endüstri Tesisleri Genel Müdürü ve ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Güray KORUN, İmas Üretim Müdürü Gökçen ERDİNÇ, MS Klima Firma Sahibi Murat SARI, Ref Isı Genel Müdürü Can İŞBİLEN, Rothenberger Soğutma ve İklimlendirme Ürün Grubu Müdürü Yalçın KIRABALI ve Venco Genel Müdürü Mustafa SEZER jüri üyesi oldu.

ESSİAD’ın sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan yarışma, fuar katılımcıları ve ziyaretçilerine de oldukça heyecanlı dakikalar yaşattı. Her okuldan iki öğrencinin katıldığı yarışma sonunda jüri oylaması ile birinci Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Mustafa GÜR ve Ahmet Berkay AYDOĞAN olurken, ikinci Bornova Seyit Şanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Galip TINGIR ve Bayram Ali KAYAAL, üçüncü ise Gaziemir Şehit Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Ramazan DENİZHAN ve Batuhan ALBAYRAK oldu.

Yarışmanın sonunda öğrencilere hediyeleri ESSİAD tarafından takdim edilirken, okullarını temsilen katılan öğretmenlerden birinci olan Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne plaketi İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Alaaddin BAYAT tarafından, ikinci olan Bornova Seyit Şanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne plaketi ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Güray KORUN tarafından, üçüncü olan Gaziemir Şehit Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ise plaketi Messan Soğutma Firma Sahibi Erdinç YAPAN tarafından takdim edildi.

Soğutma Becerileri Yarışması ile İzmir’de bulunan meslekî ve teknik eğitim veren okul ve kurumlarındaki tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanı öğrencilerinin, soğutma alanında proje hazırlama deneyimi edinmeleri, mesleki ilgi ve yetenekleri doğrultusunda edindikleri meslekî bilgi ve becerilerini farklı alanlarda kullanılması amacıyla düzenlenen yarışma ile geleceğin teknik insanı olma potansiyeline sahip öğrencilerin var olan yeteneklerinin geliştirilmesi ve keşfedilmesi hedeflenmektedir.